09.05.2023

Čo je to predpríprava na klimatizáciu?

Pred inštaláciou novej klimatizačnej jednotky je dôležitým krokom aj predpríprava. Zahŕňa predbežnú prípravu priestoru a prevádzkových systémov, aby sa zabezpečila správnaa, bezpečná a rýchla inštalácia klimatizačnej jednotky. Cieľom je zabezpečiť, aby všetko pred inštaláciou klimatizácie, počas nej a po nej prebiehalo bez problémov.

Prvým krokom v tomto procese je posúdiť, kde budete klimatizáciu inštalovať – či už v interiéri alebo exteriéri – a ako môžete priestor pripraviť na optimálny výkon. Zvážte, aké materiály budú potrebné, napríklad potrubia alebo káble, a ako by mali byť vopred rozmiestnené, aby nenarušili proces inštalácie. Celkovo sa správna predpríprava postará o to, aby počas inštalácie a po nej všetko prebiehalo hladko a vy ste si mohli v okamihu užívať chladný vzduch!

Kedy treba myslieť na predprípravu na klimatizáciu?

Keď plánujete výstavbu, dokončujete novostavbu alebo robíte rekonštrukciu, práve v týchto chvíľach je vhodné myslieť na predprípravu na klimatizáciu. Ak plánujete dopredu, ušetríte čas a peniaze, pretože to umožní plynulejší proces inštalácie a zabráni neskorším nákladným chybám. Taktiež nebudete musieť opäť rozbúrať čerstvo vymaľované, či omietnuté steny a stropy, kvôli rozvodom. Ak staviate rodinný dom, odporúčame predpripraviť aj stenu na montáž vonkajšej jednotky ešte pred zateplením.

Čo sa dá predpripraviť  počas výstavby alebo rekonštrukcie priestorov?

Keď plánujete stavebné alebo renovačné práce, môžete urobiť určité veci, ktoré zefektívnia predprípravu. Napríklad je možné vopred položiť potrubie pre vnútorné a vonkajšie jednotky, čo ušetrí čas pri inštalácii.

Predpríprava sa skladá z potrubia pre rozvod chladiva, káblov, hadíc na odvod kondenzátu a elektrického káblu. Predpripraviť sa jednoducho oplatí všetko, čo by neskôr vyžadovalo stavebné úpravy, či ničenie stien. Podľa možností vašich priestorov sa určí, či sa všetky tieto rozvody budú zasekávať do stien alebo pôjdu pod stropom, pod sadrokartónom alebo cez podlahu.

Výhodou je, že vopred potrebujete vedieť len výkon, ktorý bude vaša budúca klimatizácia vyžadovať. Ostatné káble, potrubia a iné diely sa dajú predpripraviť a následne na ne napojíte klimatizačnú jednotku akejkoľvek značky. 

Pri umiestňovaní vonkajšej jednotky je dôležité dbať na to, aby bola umiestnená na mieste, kde ju nebude možné ľahko poškodiť alebo narušiť. Vnútorné jednotky musia byť umiestnené v priestore, ktorý umožňuje dostatočné prúdenie vzduchu.

Mali by ste zvážiť aj výkon klimatizačného systému – väčší nie je vždy lepší! Výkon vašej klimatizácie by mal závisieť od niekoľkých faktorov, ako je veľkosť miestnosti, typ izolácie a ďalšie podmienky prostredia, ako je vlhkosť a teplota. Predimenzovaná jednotka môže znieť skvele, ale ak je zbytočne výkonná, môžete nakoniec zbytočne platiť viac za energie a nevyužijete ju efektívne. Všetko ohľadom výberu klimatizačnej jednotky aj celej predprípravy odporúčame vopred skonzultovať s odborníkom.

Na čo treba pamätať počas predprípravy?

Keď sa pripravujete na predprípravu, mali by ste mať na pamäti niekoľko vecí. Napríklad správne vybrať aj pripraviť miesto pre vašu vonkajšiu/vnútornú jednotku, vybrať správny výkon klimatizačnej jednotky a rozhodnúť sa medzi multi-split alebo monosplit systémom. Viac o tom, na čo všetko myslieť si môžete prečítať v tomto článku.