21.04.2023

Je výkon klimatizácie dôležitý?

Vyberáte novú klimatizáciu a neviete aký výkon potrebujete? Alebo ste niekedy mali pocit, že vaša klimatizácia nie je dostatočne výkonná na to, aby ochladila celú miestnosť? Prečo je výkon klimatizácie dôležitý?

Výber klimatizácie s nesprávnym výkonom môže viesť k neefektívnemu a drahému využívaniu energie. V tomto článku vás oboznámime s dôležitosťou výkonu klimatizácie, s tým, ako sa rozhodnúť pre správny výkon pre vaše potreby a ako ho ovplyvňujú faktory okolitého prostredia.

Čo je výkon klimatizácie?

Chladiaci výkon by mal byť najdôležitejším faktorom pri výbere klimatizácie. Zvyčajne sa udáva vo wattoch (W) alebo kilowattoch (kW).

Výber správneho výkonu klimatizácie je nevyhnutný na dosiahnutie maximálnej účinnosti a pohodlia. Klimatizácia s príliš nízkym výkonom bude mať v horúcich dňoch problém ochladiť miestnosť, zatiaľ čo klimatizácia s príliš veľkým výkonom bude zbytočne spotrebovávať viac elektrickej energie. Aby ste sa tomu vyhli, je dôležité vypočítať veľkosť vášho priestoru (v m2) a potom vybrať správny výkon (v kw) klimatizačnej jednotky.

Čo ovplyvňuje výkon klimatizácie?

Faktory v okolitom prostredí  môžu značne ovplyvniť výkon klimatizácie. Čo všetko ovplyvňuje výkon klimatizačných jednotiek?

Veľkosť miestnosti

Veľkosť miestnosti ovplyvňuje potrebný výkon pre klimatizáciu. Väčšia miestnosť si vyžaduje výkonnejší chladiaci systém, zatiaľ čo menšia miestnosť potrebuje menej výkonný systém. Ak si vyberiete klimatizáciu s príliš malým výkonom pre vašu miestnosť, nebude schopná účinne chladiť a môže pritom dokonca poškodiť kompresor. Na druhej strane, ak by ste si vybrali klimatizáciu s príliš veľkým výkonom, skončilo by to plytvaním energiou a platením vyšších účtov za elektrinu.

Smer okien

Orientácia okien tiež ovplyvňuje výkon klimatizácie. Ak sú vaše okná orientované na východ alebo západ, potom bude vaša miestnosť počas určitých častí dňa vystavená priamemu slnečnému žiareniu, čo znamená, že klimatizácia musí pracovať intenzívnejšie, aby ju ochladila.

Výška stropu

Výška vášho stropu tiež zohráva úlohu pri určovaní toho, ako účinne klimatizácia chladí priestor, pretože teplý vzduch prirodzene stúpa. Čím vyšší je váš strop, tým ťažšie bude pre klimatizáciu ochladiť veľký priestor.

Dôsledky nesprávneho výberu výkonu klimatizácie

Výber klimatizácie so správnym výkonom pre váš priestor je dôležitý, pretože nesprávny výkon môže mať za následok nasledovné:

  • Vyššie účty za energiu
  • Zbytočná hlučnosť
  • Potenciálne rýchlejšie opotrebovanie klimatizačného systému
  • Neschopnosť správne regulovať teplotu v miestnosti

Výberom klimatizácie s vhodným výkonom pre váš priestor sa vyhnete týmto negatívnym dôsledkom a môžete si užívať príjemnú teplotu bez obáv z účtov za energiu alebo hluku.

Udržiavanie optimálneho výkonu klimatizácie

Možno ste si vybrali dokonalú klimatizáciu so všetkými správnymi funkciami, ale to je len začiatok. Aby ste zabezpečili jej optimálny výkon a šetrili energiu, mali by ste klimatizáciu starostlivo udržiavať a vykonávať jej pravidelný servis. Dôležité sú:

  • Filtre – je dôležité pravidelne čistiť alebo vymieňať filtre nakoľko znečistené filtre nielenže znižujú výkon klimatizácie, ale spotrebúvajú aj viac energie a vytvárajú nezdravé prostredie vo vašej domácnosti.
  • Pravidelný servis – každoročný servis klimatizácie u odborníka vám pomôže udržať jej maximálny výkon
  • Kontrola slnečného svetla – ak je to možné, snažte sa, aby sa priame slnečné svetlo nedostávalo k vnútornej jednotke vašej klimatizácie.

Tieto opatrenia môžu pomôcť zlepšiť výkon klimatizácie a zároveň vám ušetriť peniaze na účtoch za elektrinu!