31.08.2022

Klimatizácia má aj výhody pre zdravie: Tieto skutočne oceníte!

Klimatizácia je mnohými ľuďmi považovaná výhradne za zariadenie regulujúce teplotu. No v skutočnosti dokáže byť aj zdraviu prospešná. Ktorými vlastnosťami pozitívne vplýva na ľudské telo?

V minulosti ste sa mohli často stretnúť s mýtmi, že klimatizácia škodí zdraviu. Tie však pramenili z vlastností starých nedokonalých verzií, ktoré boli veľmi hlučné, využívali len základnú filtráciu, častokrát sa z nich šíril zápach a nedali sa ľahko regulovať. Kvôli tomu mali neraz na svedomí rôzne zdravotné ťažkosti.

Moderné klimatizácie sú ale diametrálne odlišné. Vďaka pokrokovej filtrácii a regulácii sú nielenže komfortné na používanie, ale zároveň aj priaznivo vplývajú na zdravie.

Klimatizácia ako čistička vzduchu

Dnešné klimatizácie dokážu slúžiť ako plnohodnotné čističky vzduchu. V ich útrobách sa totiž ukrýva škála filtrov, ktoré zachytávajú prakticky všetky nežiadúce čiastočky. A to nielen prach a alergény, ale aj mikroorganizmy – výtrusy plesní, baktérie či vírusy. Výrazne tak eliminujú a spomaľujú šírenie ochorení.

Vedeli ste, že niektoré modely klimatizácií čistia vzduch aj pomocou pokrokového ionizéra? Touto funkciou disponuje napríklad model LG Prestige.

Už žiaden zápach!

Pokrokové filtre zachytávajú aj nebezpečné chemické zlúčeniny, ktoré sa môžu vyskytovať vo vzduchu. A v neposlednom rade, dokážu efektívne eliminovať rozličné zápachy – napríklad z cigaretového dymu. V interiéri tak vytvárajú príjemnú atmosféru.

Naša rada: Pokiaľ chcete naplno využívať vašu klimatizáciu aj ako čističku vzduchu, skvelou voľbou môže byť LG Air Purification.

Nižšie riziko vzniku plesní

Udržať konštantnú vlhkosť v interiéri môže byť niekedy skutočne náročné. A to nielen v starších nehnuteľnostiach, ale aj v tých nových. Na vlhkosť totiž vplýva viacero faktorov. V ideálnom prípade by sa mala pohybovať v rozpätí 40 až 60 %. Suchší ani vlhkejší vzduch nevplýva dobre na zdravie.

Efektívna regulácia vlhkosti

Klimatizácia pri svojom fungovaní prirodzene vysušuje vzduch. Novodobé modely však disponujú aj funkciou regulácie vlhkosti, vďaka ktorej ju konštantne udržiavajú v optimálnom rozpätí. Tým výrazne znižujú riziko vzniku plesní, ktorých výtrusy sú pôvodcom mnohých zdravotných ťažkostí.

Zdravšie podmienky pre život

Ľudské telo vo všeobecnosti nemá rado vysoké teploty. Nadmerné potenie sa spôsobuje rýchlejšie vyčerpávanie organizmu a stratu dôležitých vitamínov či minerálov. Nehovoriac o tom, že mozog nedokáže efektívne pracovať. Nielenže tak klesá produktivita práce, ale navyše sa neviete dobre koncentrovať ani na iné aktivity.

Vedeli ste, že inovované modely LG Deluxe Prestige s funkciou Air Purification disponujú UV Nano lampou, ktorá dokáže zo vzduchu efektívne eliminovať aj vírus SARs-CoV-2? Tento benefit potvrdzuje aj klinická štúdia.

Mimochodom, UV Nano lampy sa používajú napríklad u lekárov v čakárňach, prípadne v nemocniciach, kde býva prirodzene vyššia koncentrácia chorých ľudí. Spomínané inovované modely tak predstavujú nielen moderné klimatizácie s funkciou chladenia, ohrievania či čistenia vzduchu, ale aj praktické zdravotné pomôcky, ktoré nájdu svoje plnohodnotné využitie napríklad vtedy, keď je jeden z členov rodiny v karanténe. Znižujú totiž riziko šírenia nákazy medzi ostatných rodinných príslušníkov pod tou istou strechou.

Jednoduchá regulácia

Klimatizácia sa postará o to, že budete žiť v optimálnych teplotách. Vyhnete sa tak horúcim nociam, počas ktorých sa neviete dobre vyspať. A leto už nebude obdobím, kedy len nečinne ležíte a nedokážete sa na nič sústrediť. Moderné jednotky prinášajú široké možnosti regulácie chladenia, napríklad aj pomocou aplikácie v smartfóne či hlasu. Využívať môžete časovače a samozrejmosťou je aj automatické udržiavanie zvolenej teploty. Vo vašej domácnosti si tak ľahko vytvoríte dokonalú mikroklímu, vďaka ktorej sa budete cítiť fantasticky.