27.11.2022

Odvod kondenzátu z klimatizácie: Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Odvod kondenzátu z klimatizácie je mimoriadne dôležitý pre zaistenie správneho fungovania vnútornej jednotky. Aký je jeho význam a ktoré riešenia sa využívajú najčastejšie?

Vo vnútornej jednotke klimatizácie sa nachádza výparník, v ktorom prúdi studené chladivo. Na jeho stenách dochádza k tepelnej výmene, pričom vzduch z miestnosti odovzdáva svoju energiu a prudko sa ochladzuje. Pri tomto procese zo seba vylučuje vodnú paru v podobe kvapôčok. Kondenzát je tak v podstate iba obyčajná skondenzovaná vodná para.

Vedeli ste, že za 24 hodín intenzívneho chladenia môže klimatizácia vyprodukovať až 10 litrov kondenzátu?

Prečo je odvod kondenzátu z klimatizácie dôležitý?

Keďže k vzniku kondenzátu dochádza vo vnútornej jednotke klimatizácie, je potrebné zabezpečiť jeho odvod. V opačnom prípade by začal kvapkať na zem a mohol by spôsobiť škody v interiéri. Existuje viacero spôsobov, ako sa dá tekutina z klímy odvádzať.

Odvod kondenzátu samospádom

Najčastejším riešením je odvod kondenzátu z klimatizácie samospádom. V spodnej časti vnútornej jednotky sa nachádza vanička s otvorom, ku ktorému sa napojí potrubie alebo hadica. Vďaka správnemu sklonu kvapalina prirodzene odteká do zbernej nádoby, kanalizácie, prípadne na vhodnú exteriérovú plochu.

Praktický tip: Potrubia na odvod kondenzátu sú obvykle zabudované do steny, spolu s vedeniami na chladivo. Nijako tak nenarúšajú vzhľad interiéru.

Odvod kondenzátu pomocou čerpadla 

V niektorých prípadoch sa nedá zabezpečiť dostatočný spád, aby mohol byť kondenzát z klimatizácie voľne odvádzaný. Dobrým pomocníkom je vtedy čerpadlo. To sa postará o efektívny transport kondenzátu z vnútornej jednotky a vy máte istotu, že nebude dochádzať k jeho hromadeniu na nevhodných miestach.

Čerpadlá sa využívajú najmä v prípade väčších nehnuteľností, v ktorých musí byť kondenzát prepravovaný na dlhšiu vzdialenosť.

Kam odvádzať kondenzát z klimatizácie?

Ako sme už načrtli, kondenzát môžete odvádzať do zbernej nádoby, na vhodnú plochu v exteriéri, prípadne priamo do kanalizácie.

Odvod do exteriéru

Ak máte nehnuteľnosť s vlastnou záhradou, hadicu na odvod kondenzátu môžete vyviesť cez stenu nad zatrávnenú plochu pri dome. Voda tak bude prirodzene kvapkať na zem a polievať trávnik.

Zbieranie do nádoby

Obľúbeným riešením je zbieranie kondenzátu v dostatočne veľkej nádobe, ktorú môžete mať umiestnenú na balkóne. V niektorých prípadoch sa však využívajú aj interiérové sudy. Zozbieranú tekutinu viete využiť ako úžitkovú vodu, napríklad na polievanie rastlín.

Odvádzanie kondenzátu do kanalizácie

Ak nemáte možnosť nechať kondenzát kvapkať do exteriéru a nechcete mať starosti s vyprázdňovaním zberných nádob, dobrou voľbou môže byť práve odvod do kanalizácie. Súčasťou kondenzačného potrubia je v tomto prípade aj sifón, ktorý zamedzuje prenikaniu zápachu do interiéru.

Pozor na hromadenie kondenzátu

Pri inštalácii klimatizácie je mimoriadne dôležité správne navrhnúť a zapojiť odvod kondenzátu. Ak je totiž nadimenzovaný nesprávne, môže dochádzať k viacerým problémom. Keď voda neodteká a hromadí sa v potrubiach či priamo vo vnútornej jednotke, dochádza k lokálnemu zvýšeniu vlhkosti. To má za následok vznik plesní, zápach a rýchle šírenie rôznych baktérií. V horšom prípade vám kvôli nesprávne navrhnutému odvodu kondenzátu navlhnú steny.

Odvod kondenzátu z klimatizácie preto rozhodne nenechávajte na náhodu. Inštaláciu klímy odporúčame zveriť do rúk odborníkom, ktorí všetky vedenia navrhnú tak, aby 100-percentne plnili svoj účel. V prípade záujmu o profesionálnu montáž nás neváhajte kontaktovať!