12.02.2020

Servis klimatizácie: Prečo je dôležitý a kedy je naň najvyšší čas?

Klimatizácia, ktorá počas leta pracuje na plné obrátky, potrebuje starostlivosť vo forme pravidelného servisu. Prečo je profesionálny a najmä pravidelný servis pri klimatizáciách taký dôležitý a kedy je najvhodnejší čas si ho objednať?

Klimatizácia je ako každé iné zariadenie. Keď veľa pracuje, musí sa mu dopriať aj kvalitnej starostlivosti. Aj auto predsa potrebuje po určitých najazdených kilometroch vymeniť brzdy či olej, kávovar potrebuje občas odvápniť… Pri zariadení, ktoré pracuje na tom, aby v domácnosti upravoval vzduch to platí niekoľkonásobne. Pľúca (a zdravie) máme totiž len jedny, a preto by sme si mali dávať pozor na to, čo dýchame.

Frekvencia servisu klimatizacie závisí od priestoru

O tom, že sa o klimatizáciu treba starať, nebudeme diskutovať. Servis klimatizácie by mal prebehnúť na odbornej úrovni a tiež by mal byť vykonávaný pravidelne. My klientom žijúcich v bežných domácnostiach odporúčame servis klimatizácie raz za rok, no v prípade, že sa klimatizácia nachádza vo veľmi prašnom či znečistenom prostredí, sa toto obdobie skracuje na raz za pol roka. A kedy je na servis klimatizácie najideálnejší čas? Je to ešte pred začiatkom letnej sezóny, no v poriadku je klímu servisovať aj po jej skončení.

Nečistoty a plesne v klimatizácii

V hornej časti vnútornej jednotky klimatizácie sa nachádzajú filtre, ktoré zachytávajú rôzne nečistoty. Prebývajú v nich mikróby a niekedy i plesne, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie vás a vašej rodiny. Práve filtre počas servisu vyžadujú najväčšiu pozornosť a je nutné ich čistiť a dezinfikovať špeciálnymi prípravkami. Čistiť je však potrebné aj hliníkové segmenty pod filtrami a revitalizácii sa počas servisu nevyhne ani vonkajšia jednotka, v ktorej sa zachytáva prach, peľ a iné nečistoty z vonkajšieho prostredia.

Pri klimatizáciách platí, že prevencia sa naozaj vypláca. Zanedbané jednotky totiž vyžadujú oveľa väčšiu pozornosť, kompletnú demontáž a hĺbkové čistenie, čo je finančne i časovo náročnejší proces, než bežný pravidelný servis. Zanesené klimatizačné jednotky majú sťaženú a obmedzenú funkčnosť, čo vedie k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu a k podstatnému zníženiu ich celkovej životnosti.

Odmenou je svieži a zdravý vzduch

A ako taký preventívny servis prebieha? Nezaberie veľa času, trvá približne jednu hodinu. Pred jeho vykonaním zákazníka o všetkých úkonoch vopred informujeme a potom začneme spravidla vnútornou jednotkou, následne sa venujeme tej vonkajšej. Okrem všetkých potrebných úkonov, ku ktorým patrí aj meranie tlaku chladiva v chladiacom okruhu, robíme aj podrobnú vizuálnu kontrolu všetkých komponentov a zariadení klimatizácie. Pri našej práci samozrejme dbáme na profesionalitu a tiež čistotu. Pamätajte, že odmenou za to, že budete svoju klimatizáciu pravidelne servisovať, vám bude svieži, prefiltrovaný a najmä zdravý vzduch a komfortný pocit.