03.03.2023

Ako prebieha príprava na montáž klimatizácie?

Klimatizácia je skvelým a často nevyhnutným doplnkom každej domácnosti alebo kancelárie. Ako pri každej veľkej investícii je však dôležité urobiť si prieskum a plánovať dopredu, ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa pripraviť na montáž klimatizácie.

Od určenia správnej klimatizačnej jednotky pre váš priestor až po uistenie sa, že máte v poriadku všetky dôležité dokumenty a na deň inštalácie budete jednoducho úplne pripravení. Ako zabezpečiť, aby proces montáže inštalácie prebehol čo najhladšie a najefektívnejšie?

S akým predstihom začať proces prípravy na montáž klimatizácie?

Pri inštalácii klimatizácie je dôležité byť pripravený. Jedným z najdôležitejších krokov v tomto procese je objednať si dodávku a montáž klimatizácie vopred.

Čas, ktorý budete potrebovať na vybavenie celej objednávky až po montáž klimatizácie, bude závisieť od rôznych faktorov. Napríklad od typu klimatizácie, ktorú chcete, od priestorov, do ktorých chcete klimatizáciu namontovať, ale aj od ročného obdobia. Nie všetky typy klimatizačných jednotiek sú vždy ihneď na sklade a ich dodanie môže pridať niekoľko dní, kým bude vaša objednávka spracovaná a pripravená na inštaláciu. Úlohu zohráva aj fakt, či na klimatizáciu máte predprípravu.

Vo všeobecnosti je najlepšie plánovať aspoň jeden až dva mesiace pred nákupom, aby ste mali dostatok času na vybavenie všetkých prípadných povolení, výber správnej klimatizačnej jednotky a nájdenie renomovanej montážnej firmy, ktorá dokáže prácu vykonať bezpečne a efektívne. Kvalitu firmy si môžete overiť napríklad podľa recenzií na Google maps, či na sociálnych sieťach.

Kedy naplánovať odbornú obhliadku pred montážou klimatizácie?

Pred inštaláciou nového klimatizačného systému je dôležité naplánovať odbornú prehliadku. Zníži sa tak pravdepodobnosť výskytu akýchkoľvek problémov s inštaláciou. Taktiež nepríde k nepríjemným prekvapeniam ohľadom finálnej ceny, ktorá hrozí pri nezrealizovaní obhliadky.

Skúsený odborník môže odhaliť potenciálne problémy, ktoré by ste inak prehliadli. Bude tiež schopný odporučiť všetky prípadné úpravy, ktoré je potrebné vykonať vopred, aby sa zabezpečila úspešná inštalácia a prevádzka klimatizácie.

Najlepší čas na naplánovanie odbornej kontroly je približne 3 týždne pred plánovaným termínom inštalácie. Takto sa môžete uistiť, že je všetko v poriadku a v deň príchodu inštalatérov na nich  budete pripravení.

Odborná obhliadka by mala zahŕňať analýzu dispozície vášho domu, kontrolu veľkosti miestností, či kontrolu možností využitia multi split klimatizácie. Následne vám odborníci môžu poradiť s ideálnym umiestnením vonkajšej aj vnútornej klimatizačnej jednotky, či s výberom jednotky, ktorá dokonale zodpovedá vašim predstavám a potrebám.

Získanie správnych povolení na montáž klimatizácie

V niektorých prípadoch môžete potrebovať vybaviť na montáž klimatizácie aj špecifické povolenia. Tie môžu trvať od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov, preto je dôležité zohľadniť tento časový úsek už pri vašom plánovaní. Povolenia sa môžu vyžadovať napríklad pri montáži vonkajšej jednotky na fasádu bytových domov alebo pri montáži klimatizácie do historických budov.

Je preto odporúčané preštudovať si pravidlá vo vašom meste, overiť si miestne stavebné predpisy a nariadenia a prípadne sa poradiť so správcom alebo susedmi – môžu mať cenné informácie alebo poznatky o existujúcich predpisoch, ktoré budú užitočné pri získavaní povolení a oprávnení.

Venujte čas tomu, aby ste sa o všetky tieto záležitosti postarali vopred a zabezpečíte si bezproblémovú montáž inštalácie bez nepríjemných prekvapení.